Ökoiskola munkaközösség beszámolója

a 2023/2024-es tanévről

 

 

A tanév a szelektív hulladékgyűjtők kihelyezésével, valamint az iskola újrahasznosított dekorációval való feldíszítésével kezdődött. Ősszel az iskolakert kialakítására került sor a tanulók és szüleik, valamint intézményünk technikai dolgozói bevonásával. Októberben madáretetőt készítettek a gyerekek és kihelyezték az iskola udvarára, melyek állapotát folyamatosan kellő figyelemmel kísérték nyomon.

A november és decemberi időszak az adventi készülődés jegyében zajlott. A délutáni foglalkozásokon a természetben talált és újrahasznosított dolgok felhasználásával készítettek a tanulók adventi koszorút, karácsonyi dekorációt.

A gyerekek izgatottan várták a tavaszi kerti munkálatokat. Környezeti nevelési munkánk érdekében az iskolai élet valamennyi résztvevőjének együtt kell működnie, minden korosztálynak meg kell találnunk a megfelelő feladatot. A felsős tanulók már sokat tudtak segíteni a földmunkában, a vetés előkészítésében, az alsósok kisebb munkálatokban, gyomlálásban, öntözésben. Februárban megtörtént a korai vetés, a márciusi, áprilisi időszakban pedig a tavaszi vetés.

A különböző világnapok alkalmával még jobban rá tudunk világítani a környezetünket befolyásoló hatásokra, problémákra. Március 22-én, a Víz világnapja apropóján különböző kisvideókat néztünk meg a gyerekekkel, amelyekben a víz jelentőségéről, tulajdonságairól és óvásáról kaphattunk információt. Megbeszéltük közösen, hogy milyen fontos az egyéni felelősségvállalás, hiszen mindenki tehet vizeink megóvása és mérsékelt használata érdekében. Az osztályfőnökök segítségével kértük az iskola közösségét, hogy kék színű ruhában jöjjenek és csepp alakzatot formájában csináltunk egy közös fotót az iskolaudvaron.

Április 22-26. közötti időszakban Fenntarthatósági Témahétre került sor. A Témahét célja a fenntarthatóság üzenetének elterjesztése. 2024. április 22-én a Föld mozgalom egyik jelmondata jegyében: „Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?” megbeszéltük, hogy mit tehetünk közvetlen környezetünk megóvásával a Föld érdekében. A témahét keretein belül szemétszedő akcióra is sor került. A délutáni foglalkozásokon résztvevő 38 diák bevonásával, pedagógusaik kíséretével tisztítottuk meg iskolánk környékét. Az önkormányzattól kapott megfelelő számú gumikesztyű és szemeteszsák segítségével lelkes tanulóink két csoportban haladva tették szebbé Cered község utcáit.

Április 25. és május 23. közt a Zöldokos Kupa Magonc fenntarthatósági verseny 3 fordulóját rendeztük meg 5-6. évfolyamos tanulók számára. Az öt három fős csapat ügyesen oldotta meg a feladatlapokat. Internetes regisztráció után e-mailben megkaptam minden segítséget a verseny lebonyolításához: versenyszabályzat, feladatlap, megoldókulcs, oklevél.

 

Eredmények:

  1. hely: Kukások 229/200 pont

(Berki Emília Veronika 6.o, Berki Martin Krisztián 5. o, Horváth Brendon József 5. o)

  1. hely: 2 Okos 229/188 pont

(Susán Patrik 5.o, Tóth Ádám László 5. o)

  1. hely: PowerPuff Girls 229/162 pont

      (Hulitka-Pereira Anna Flóra 6. o, Karczag Csenge 6.o, Rockárová Noémi 6. o)

  1. hely: Sinterek 229/161 pont

(Horváth Kamilla 5.o, Oláh Alina Stella 5.o, Radics Emília 5.o)

  1. hely: Gengszter lányok 229/139 pont

(Berki Jázmin Cintia 5. o, Mida Seron 5.o, Oláh Fanni 5.o)

 

 

Az ökoiskola munkaközösség egyik kiemelt célja az egészségtudatos magatartásra való nevelés, melynek fontos összetevői az egészségtudatos táplálkozás és a megfelelő testmozgás. Az iskolakerti munkálatok során felhívjuk a tanulók figyelmét a zöldség és gyümölcsfogyasztásra, programjaink közt szerepeltek a tavaszi időszakban gyalogtúrák, alternatív sportok megismerése. Gyereknapon labdarúgó bajnokságot szerveztünk több korosztálynak, hisz ez a sportág a legkedveltebb tanulóink körében. A következő évre tervezünk délutáni sportfoglalkozásokat, diákolimpiai versenyeken, valamint Intézményi Bozsik Programon való szereplést.

 

A tanév utolsó hete több szabadidős programot is tartogatott, iskolai hagyományunkhoz híven helyismereti napra is sor került. Az alsó tagozatos tanulók Cered községet járták be és önfeledten játszottak a helyi játszótéren, az 5-6. osztályosok pedig a határ menti Tajtin található kilátónál, valamint játszótéren kapcsolódtak ki.

 

Cered, 2024. június 26.

Tukacs Nikolett

munkaközösség-vezető